Ekonomi

New York Borsası, Fed’in Para Politikası Sıkılaştırmasının Sona Yaklaştığı Beklentileriyle Yükseldi

YENİ New York borsası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasındaki sıkılaştırmanın sona erdiğine dair artan beklentilerin ardından günü yükselişle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 550 puanın üzerinde yükselişle yüzde 1,7 artışla 33.839,08 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,89 artışla 4.317,78 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 1,78 kazançla 13.294,19 puana ulaştı.

Yatırımcıların Fed’in politika faiz oranlarının bu yıl zirveye ulaşacağına dair beklentileri artarken, hisse senedi piyasalarında olumlu bir seyir gözlendi.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamaların Fed’in Aralık toplantısında politika faizini sabit tutma olasılığının yüzde 80 olduğunu öngördüğünü belirtti.

Makroekonomik veriler tarafında ise ABD’de ilk kez işsizlik maaşına başvuran kişi sayısı geçen hafta piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşirken, 7 haftanın en yüksek değeri 217 bin olarak kaydedildi.

Fed’in takip ettiği enflasyon göstergelerinden biri olan ve yüzde 0,7 artması beklenen birim işgücü maliyeti, üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,8 azaldı.

Analistler, enflasyon ve istihdam piyasalarında yeni yumuşama işaretleri gösteren verilerin, yatırımcıların Fed’in faiz artırımlarının sona yaklaştığı yönündeki beklentilerini de güçlendirdiğini belirtti.

ABD’de şirketler üçüncü çeyrek bilançolarını yayınlamaya devam ederken, bugün mali sonuçlarını açıklayacak olan Apple’ın hisselerinin yüzde 2 oranında artması dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu